برگزیده آخرین اخبار

هراس آسوشیتدپرس ازنفوذ زیادایران درعراق چاپ فرستادن به ایمیل
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در گزارشی در مورد وضعیت عراق، نوشت اغلب مردم عراق، ایران را شریک اصلی کشورشان در مبارزه با تروریسم می‌دانند، نه آمریکا و ائتلاف شکل‌گرفته به رهبری این کشور را.
به گزارس فدائیا ن اسلام، به نقل از فارس، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در گزارشی در مورد وضعیت عراق، نوشت اغلب مردم عراق ایران را شریک اصلی کشورشان در مبارزه با تروریسم می‌دانند و نه آمریکا و ائلاف شکل‌گرفته به رهبری این کشور را.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس طی گزارشی به ناخرسندی عراق از واشنگتن و ائتلاف به رهبری این کشور در مقابله با داعش اذعان کرد.

در این گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس بر نفوذ بی سابقه ایران بر عراق نوشته و به نحوی تلویحا در این باره ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش آمده است: «ایران شیعه و غیر عرب به طور موثری مسئول دفاع از عراق در برابر داعش شده و به نیاز فوری به کمک این کشور در عرصه تحولات میدانی پاسخ می‌دهد».

این خبرگزاری آمریکایی بار دیگر ادعای رسانه‌ها و مقامات غربی درباره اقدام نظامی هوایی ایران در عراق برای مقابله با داعش را تکرار کرد و مدعی شد: «ایران این حملات را برای دور کردن داعش از استان مرزی عراق با خود انجام داد».

اذعان به نقش ایران و شخص سردار سلیمانی

آسوشیتدپرس همچنین در این گزارش با اذعان به نقش ایران به طور عام و سردار قاسم سلیمانی به طور خاص، از وی به عنوان «یکی از رهبران عملی سازمان دهنده نیروهای عراقی در مقابله با داعش» نام می‌برد.

در این گزارش با تاکید بر نزدیکی و همکاریهای بغداد و تهران آمده است: «نتیجه تاثیر و نفوذ ایران در عراق که از زمان خروج نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ زیاد بوده، اکنون به سطحی بی سابقه رسیده است». 

در ادامه گزارش آمده است: «طی یک سال گذشته،‌ ایران حدود ۱۰ میلیون دلار سلاح و سخت افزار از قبیل مسلسل،‌سلاحهای خودکار و راکت انداز به عراق فروخته است. موضوع ارسال سلاح توسط تهران حتی توسط مقامات عراقی تایید شده است».

تلاش آسوشیتدپرس برای القای جنگ طایفه‌ای، با وجود تمجید مقامات عراقی از ایران

آسوشیتدپرس بار دیگر در ارائه تصوری فرقه‌گرایانه و دور از واقعیت از مواضع ایران ادعا می‌کند: «برخی سنی‌ها نگران هستند و می‌گویند آمریکا باید حمایت خود در مقابله عراق با داعش را افزایش دهد تا تاثیر ایران کاهش یابد».

این خبرگزاری با بیان اینکه تمجید از نقش ایران در عراق فقط مختص شیعیان و سیاستمداران شیعه نبوده می‌نویسد: «خالد العبیدی وزیر دفاع عراق در جریان سفر به تهران گفت که کمک ایران در مقابله با داعش، ضرورتی استراتژیک برای عراق است».

آسوشیتدپرس نوشت: «استوارت جونز سفیر آمریکا در عراق در گفتگو با آسوشیتدپرس تایید کرد که ایران نقشی مهم در مبارزه با داعش ایفا می‌کند البته وی تصریح کرد که هیچ تعاملی بین واشنگتن و تهران در این باره وجود ندارد».

در این گزارش به اظهارات رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم اشاره می‌شود که در آن وی گفت: «رهبران عراقی آمریکا را در جریان فعالیتهای ایران علیه داعش قرار می‌دهند و واشنگتن با دقت اقدامات تهران را زیر نظر دارد».

آسوشیتدپرس با اشاره به نگرانیها از نفوذ ایران بر عراق هم به نقل از «علی الخدری» مقام ارشد آمریکایی در قبال عراق از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹، تاثیرگذاری و نفوذ ایران در عراق را «فاجعه استراتژیکی» برای ایالات متحده توصیف کرد. این مقام سابق گفت: «اگر تاثیرگذاری و نفوذ بیشتر ایران بر عراق و شامات تحکیم و مستحکم شود، این فاجعه ای استراتژیک برای آمریکا خواهد بود».

بیلبوردها و پوسترهای امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در بغداد

این خبرگزاری با برشمردن نشانه‌های نفوذ ایران بر عراق تصریح می‌کند: «نشانه های وزن و تاثیر ایران بر عراق بسیار است. نخست‌وزیر، رئیس سنی پارلمان و دیگر مقامات ارشد سیاسی عراق به تهران سفر کردند و اغلب رهبران ارشد سنی عراقی دیگر از انتقاد علنی از ایران دست برداشته‌اند».

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت: «بیلبوردهای اطراف بغداد تصاویر آیت الله خمینی رهبر فقید و روحانی و جانشینش آیت الله خامنه ای دیده می‌شود. ماه گذشته حدود ۴ میلیون ایرانی در یک روز مقدس(اربعین) به عراق آمدند».

این خبرگزاری درباره نقش سردار ایرانی در عراق می‌نویسد: «قاسم سلیمانی طی ۷ ماه گذشته در خطوط مقدم عراق در مبارزه با داعش قرار داشته و کار هماهنگی تاکتیکی نیروهای شبه نظامی با نیروهای دولتی عراق را برعهده داشته است».


پایگاه خبری جمعیت فدائیان اسلام

 

 

افزودن نظر